Ring til os på 57 61 82 28

Åbningstider – Salgsafdeling: Mandag – Fredag: 12 – 17 | Lørdag: Lukket |Søndag: 10 - 14 |Find vej

Yamaha Wolverine X4 850 SE – UTV til fire

Yamaha Wolverine X4 850 SE er en side-by-side med fire sæder i fuld størrelse, en 847 cc tocylindret motor, Ultramatic-gearkasse og On-Command-firehjulstræk med differentialespærre. Den er bygget på samme korte akselafstand som tosæderen X2, så den kan komme rundt på smalle skovspor med fire voksne om bord, og bagsæderne kan klappes frem, når der skal være plads til last. Den er til familien, jagtholdet eller det lille arbejdshold, der vil have én maskine til både tur og arbejde.
Yamaha Wolverine X4 850 SE set fra siden

Yamaha Wolverine X4 850 SE hos os – nye og brugte

Wolverine X4 850 SE i tal

4 sæder
i fuld størrelse med høje ryglæn
847 cc
tocylindret DOHC-motor med 8 ventiler
907 kg
trækkapacitet med 2" trækkrog
2.125 mm
akselafstand – samme som på X2
286 mm
frihøjde under maskinen
10 år
garanti på drivremmen i Ultramatic
YOU 5 Yamaha Motor Warranty – 5 års garanti på Yamaha ATV og UTV

5 års garanti – hos os

Køber du en ny Yamaha Wolverine X4 850 SE hos os, får du 5 års garanti på hele maskinen.

  • 2 års fabriksgaranti og 3 års nordisk forlængelse
  • 10 års garanti på drivremmen i Ultramatic-transmissionen
  • Gælder både private og erhvervskunder
  • Kræver årlig service efter Yamahas forskrifter hos en autoriseret Yamaha-forhandler – fx vores værksted i Roskilde eller Sorø
  • Sliddele og almindeligt slid er ikke dækket

Hvorfor en Wolverine X4 850 SE

Wolverine X4 blev bygget fra bunden med ét mål: fire voksne i en maskine, der ikke er meget større end en tosæder. Den er 1.580 mm bred og 3.100 mm lang og har samme akselafstand som Wolverine X2, så den drejer snævert og kommer igennem, hvor de store firesædede maskiner må vende om. Bagsæderne sidder højere end forsæderne, så dem bagi kan se frem over førerens hoved.

Motoren er en væskekølet 847 cc parallel twin med to overliggende knastaksler, 8 ventiler, tørsumpsmøring og balanceaksel. Den er lavet til at trække fra lave omdrejninger og til at køre roligt. Store lyddæmpere, gummiophæng til motoren og isolering i chassiset holder støjen nede, og testerne skriver samstemmende, at man kan tale sammen – også med dem på bagsædet.

Kraften går gennem Yamahas Ultramatic, en automatisk CVT-gearkasse med centrifugalkobling, som holder remmen stram hele tiden, og som giver motorbremse på alle hjul ned ad bakke. Yamaha giver 10 års garanti på drivremmen i Wolverine 850-serien. Bagtil har X4 selvnivellerende støddæmpere, der holder kørehøjden, uanset om du kører alene eller med tre passagerer og oppakning. Foran sidder justerbare KYB piggyback-dæmpere, og SE-udgaven har spil fra fabrikken.

Yamahas officielle præsentation af Wolverine X4 850 SE.

Det, der kendetegner Wolverine X4 850 SE

Fire sæder i en kompakt krop

X4 har samme akselafstand som tosæderen X2 og er kun 1.580 mm bred. Du kan have fire voksne med og stadig komme igennem på smalle skovspor og vende på en skovvej.

Bagdæmpere, der holder højden

De selvnivellerende bagdæmpere justerer sig selv efter lasten, så maskinen bevarer kørehøjde og frihøjde, uanset om du kører alene eller fuldt læsset.

Plads til folk eller last

Bagsæderne kan klappes og skubbes frem, når der ikke sidder nogen, så ladet bliver større. Trækkrogen er en 2"-kobling til 907 kg.

Indregistrering, kørekort og kørsel på vej

En side-by-side som Wolverine X4 850 SE må køres frit på privat område, men skal den på offentlig vej, skal den være godkendt og registreret. Vi leverer den registreret som traktor med nummerplade og godkendt til 30 eller 40 km/t. Hvilken af de to godkendelser der passer, afhænger af dit brug og dit kørekort – spørg os.

Registrering som godkendt traktor er forbeholdt ejere og brugere af en landbrugs-, gartneri- eller skovbrugsejendom, og traktoren må kun bruges af dem. Det følger af registreringslovens regler om godkendte traktorer, og Færdselsstyrelsen beskriver det sådan for ATV'er, der er EU-typegodkendt som traktor. Har du ikke en sådan ejendom, så spørg os, før du bestiller.

For at køre en traktor på vej skal du være mindst 16 år og have kørekort til traktor, eller have almindeligt kørekort til bil (kategori B), der også giver ret til at køre traktor.

Hvor mange der må sidde på maskinen på offentlig vej, og hvad der gælder for påhængsvogn og forsikring, afhænger af, hvordan den konkrete maskine er godkendt, og af dit brug. Spørg os, før du køber, så gennemgår vi, hvad der gælder for dig.

Hvad er SE – og hvad betyder TA?

Hos os hedder maskinen Yamaha YXF 850 TA Wolverine X4 SE. Det er SE-udgaven (Special Edition) af Wolverine X4 850 i farven Matte Grey/Metallic Black.

SE betyder, at maskinen har fabriksmonteret WARN VRX 4500-spil, KYB piggyback-støddæmpere foran, hvor fjederforspænding, kompression ved høj og lav fart og returdæmpning kan justeres, selvnivellerende dæmpere bag, 27" Dirt Commander radialdæk på farvematchede 12" alufælge, bakspejl og egen lak og grafik.

TA betyder, at maskinen leveres registreret som traktor med nummerplade. Den er godkendt til 30 eller 40 km/t, og hvilken af de to der passer, afhænger af dit brug og dit kørekort, så spørg os. Traktorregistrering er en særlig ordning for ejere og brugere af en landbrugs-, gartneri- eller skovbrugsejendom – se afsnittet om indregistrering nedenfor.

Skal du kun have to sæder og et tiplad, er Wolverine X2 850 SE den samme maskine som tosæder. Skal du have mere motor og længere fjedervandring med fire sæder, har Wolverine RMAX4 1000 sin egen side.

Fra Wolverine X4 i 2018 til i dag

Wolverine X4 kom til modelår 2018 og var en helt ny side-by-side fra Yamaha: nyt stel, ny 847 cc tocylindret motor og nyt Ultramatic-træk, bygget i Yamahas fabrik i Newnan i Georgia, USA. Yamaha ville have den mest kompakte firesædede maskine til smalle og tekniske spor, og den skulle samtidig være stille og behagelig at sidde i. Motoren gav omkring 47 % mere moment end den 708 cc encylinder, der sad i den første Wolverine.

Året efter, til modelår 2019, kom tosæderen Wolverine X2 på samme motor og samme akselafstand. Siden da har X2 og X4 været det kompakte Wolverine-par – X2 med tiplad, X4 med fire sæder.

Til modelår 2021 fik X4 og X2 en række ændringer, som ejerne havde efterlyst: nye døre og mindre skulderstøtter, så det er lettere at stige ind og ud, større og flyttede pedaler, sikkerhedsseler, der kan justeres uden værktøj, et nyt blåt instrument og mere fjedervandring bag. De første årgange kørte på 26"-dæk; i dag har X4 850 SE 27" Dirt Commander radialdæk.

Samme år kom Wolverine RMAX4 1000, som byggede videre på X4-idéen med en større 999 cc motor og meget længere fjedervandring. X4 850 er blevet i programmet som den mindre, lettere og mere stille firesæder, og i Danmark sælges den som SE-udgaven med spil.

Det siger testerne

Det roser de

  • Kabinen er stille – testerne skriver, at man kan tale sammen, også med dem på bagsædet, og at vibrationerne er holdt nede.
  • Den korte akselafstand og den smalle krop gør, at X4 drejer snævert og kommer igennem på smalle spor og skarpe sving i skoven.
  • Ultramatic-gearkassen trækker i højt gear op ad bakker, hvor man i andre maskiner ville skifte til lavt, og motorbremsen er til at bruge ned ad bakke.
  • De selvnivellerende bagdæmpere holder kørehøjden med fire personer om bord, og bremserne får ros for både kraft og dosering.
  • Bagsæderne er hævet og har høje ryglæn, så passagererne sidder godt og kan se frem.

Det kritiserer de

  • Det er lidt besværligt at komme ind og ud forbi skulderstøtterne, især på bagsædet. Dørene og støtterne blev lavet om til 2021.
  • Benpladsen på bagsædet er begrænset i bredden, fordi motordækslet sidder imellem sæderne.
  • Fjedervandringen er beskeden – knap 23 cm – så i store bølger og huller ved høj fart mærker man det i kabinen. Maskinen er bedst i tæt og teknisk terræn.
  • Ladet er lille, når alle fire sæder er i brug; det er først med bagsæderne klappet frem, at der er plads til rigtig last.

Samlet fra tests i Dirt Wheels, UTV Action, UTV On Demand, ATV.com og UTV Off-Road Magazine (amerikanske udgaver, 2018–2025). Udstyret på de amerikanske udgaver afviger fra den danske SE.

Wolverine X4 850 set mod X2 850 og RMAX4 1000

Yamaha Wolverine X2 850 SE

  • Motor: 847 cc tocylindret, Ultramatic
  • Sæder: 2
  • Mål: 2.920 mm lang, 1.580 mm bred, 27"-dæk
  • Bygget til: arbejde og tur for to, med tiplad til 272 kg

Yamaha Wolverine X4 850 SE

  • Motor: 847 cc tocylindret, Ultramatic
  • Sæder: 4
  • Mål: 3.100 mm lang, 1.580 mm bred, 27"-dæk
  • Bygget til: fire voksne på smalle spor, stille og roligt

Yamaha Wolverine RMAX4 1000

  • Motor: 999 cc tocylindret, Ultramatic, D-Mode
  • Sæder: 4
  • Mål: 3.255 mm (Compact) eller 4.055 mm lang, 1.677 mm bred
  • Bygget til: mere fart og længere fjedervandring med fire om bord

Specifikationer – Yamaha Wolverine X4 850 SE

  • Motor: væskekølet 4-takt, DOHC, parallel twin, 8 ventiler, tørsump
  • Slagvolumen: 847 cc (boring x slag 82,0 x 80,2 mm, kompression 10,5:1)
  • Brændstofsystem: Mikuni-indsprøjtning med drive-by-wire og to 36 mm spjældhuse
  • Transmission: Yamaha Ultramatic CVT med V-rem, motorbremse på alle hjul
  • Drivsystem: On-Command 2WD, 4WD, 4WD med differentialespærre, akseltræk
  • Affjedring: uafhængig dobbelt bærearm med stabilisator, 221 mm vandring for (KYB piggyback) og 226 mm bag (selvnivellerende)
  • Bremser: dobbelte ventilerede hydrauliske skiver for og bag, akselmonteret parkeringsbremse
  • Dæk: 27" Dirt Commander på 12" aluminiumsfælge
  • Mål: 3.100 x 1.580 x 1.973 mm, akselafstand 2.125 mm, frihøjde 286 mm, venderadius 4,8 m
  • Tank, træk og spil: 35 liter, trækkapacitet 907 kg, WARN VRX 4500-spil, elektrisk servostyring

Kilde: Yamaha Motor Europes danske produktside for Wolverine X4 850 SE, modelår 2025 (yamaha-motor.eu/dk/da) – Yamaha Danmark har en side for modellen.

Tilbehør til Yamaha Wolverine X4 850 SE

Originalt Yamaha-tilbehør, der passer fra fabrikken. Vi monterer det, når du køber maskinen hos os i Roskilde – eller når den er til service i Roskilde eller Sorø.

Yamaha bagerste bagageboks til Wolverine X4

Bagerste bagageboks

Lukket boks, der erstatter bagklappen, så udstyret holdes tørt, også med alle fire sæder i brug.

ATV TEK FlexGrip Pro Double holder til bøsse eller værktøj på Yamaha ATV

ATV TEK FlexGrip Pro Double

Dobbelt holder, der spænder to redskaber fast på maskinen.

Yamaha ATV-spil med syntetisk wire fra WARN

Spil med syntetisk wire fra WARN

Spil med syntetisk wire – SE har spil fra fabrikken, så spørg os, om det passer til din maskine.

Yamaha spil med syntetisk wire fra WARN til Wolverine UTV

WARN-spil med syntetisk wire, anden udgave

WARN-spil med syntetisk wirereb, til udskiftning eller ombygning.

Yamaha VRX-spil med stålwire fra WARN til Wolverine

VRX-spil med stålwire fra WARN

WARN VRX-spil med stålwire – spørg os, hvilket spil der passer til opgaven.

Yamaha VRX ATV-spil med stålwire fra WARN

VRX-spil med stålwire fra WARN, mindre udgave

Den mindre VRX-udgave med stålwire.

Rykov tiptrailer spændt efter en Yamaha ATV

Redskaber til din Wolverine X4 850 SE

En Wolverine X4 850 SE bliver først et rigtigt arbejdsredskab, når der sidder noget bag på den. Vi har redskaber, der passer til Yamahas ATV'er og UTV'er – til græsset, folden, gårdspladsen og vinteren.

  • Slagleklippere og rotorklippere til græs, krat og brak
  • Rivenet til folden, ridebanen og grusvejen
  • Sneplove og fejemaskiner til gårdspladsen
  • Tiptrailer til det daglige arbejde

Vi hjælper med at vælge redskab efter maskine og opgave og monterer det, når du henter maskinen i Roskilde.

Spørgsmål om Yamaha Wolverine X4 850 SE

SE står for Special Edition. Det er udgaven med fabriksmonteret WARN VRX 4500-spil, justerbare KYB piggyback-støddæmpere foran, 27" Dirt Commander radialdæk på alufælge, bakspejl og egen lak og grafik.

At maskinen leveres registreret som traktor med nummerplade, godkendt til 30 eller 40 km/t. Hvilken godkendelse der passer, afhænger af dit brug og dit kørekort, så spørg os. Det er en ordning for ejere og brugere af en landbrugs-, gartneri- eller skovbrugsejendom.

Til kørsel på vej skal du være mindst 16 år og have kørekort til traktor, eller have almindeligt kørekort til bil (kategori B), der også giver ret til at køre traktor. På privat område og i terræn kræves der ikke kørekort.

Det afhænger af, hvordan den konkrete maskine er godkendt, og reglerne for ATV og side-by-side som traktor har ændret sig flere gange. Spørg os, før du kører med passagerer på offentlig vej, så tjekker vi godkendelsen på netop din maskine.

Ja. Alle fire sæder er i fuld størrelse med høje ryglæn, og bagsæderne sidder højere, så passagererne kan se frem. Testerne nævner, at benpladsen bagi er lidt trang i bredden, men at voksne sidder godt.

Når der ikke sidder nogen bagi, kan bagsæderne klappes og skubbes frem, så ladet bliver større. Trækkrogen er en standard 2"-kobling, og Yamaha opgiver trækkapaciteten til 907 kg.

De justerer sig selv efter lasten og holder kørehøjden, uanset om du kører alene eller med tre passagerer og oppakning. Der er ingen elektronik eller kompressor – det sker i dæmperne selv.

Ja. Under frontklappen sidder en hastighedsnøgle, der begrænser topfarten til 40 km/t. Motoren yder stadig det samme, så den kan stadig trække og klatre.

Yamaha giver 10 års garanti på drivremmen. Den dækker de monterede V-remme i de europæiske modeller med Ultramatic-gearkasse fra modelår 2022, og Wolverine 850-serien er en af dem.

Der er 2 års fabriksgaranti og derefter 3 års forlænget garanti i Norden, i alt 5 år fra levering. Den gælder Utility- og Leisure-modeller fra 249 cc, både til privat og erhverv, uden kilometergrænse og også ved ejerskifte. Sliddele som batteri, kobling og andre friktionsdele er ikke med.

X4 850 er smallere, lettere og mere stille og er bedst på smalle og tekniske spor. RMAX4 1000 har en større 999 cc motor med køreindstillinger, meget længere fjedervandring og mere frihøjde, så den er mere til fart og hårdt terræn.

X4 har fire sæder og er 18 cm længere. X2 har to sæder og et tiplad til 272 kg. Motor, gearkasse og bredde er de samme.

Prøvetur sker efter forudgående aftale i Yamaha Store Roskilde. Ring eller skriv, så finder vi en tid og en maskine, der passer til det, du skal bruge den til.

Vi servicerer Yamaha ATV og side-by-side på begge værksteder: Yamaha Store Roskilde og Yamaha Service Sorø. Vi slår altid maskinen op hos Yamaha, så servicehistorik og åbne kampagner er tjekket.

Spørg efter servicehistorikken og få stelnummeret slået op hos Yamaha, så du ser tidligere service, og om der er åbne kampagner. Kig efter skader på skridplader, bærearme og kofanger, og tjek om den er registreret som traktor og i så fald hvordan. Årgange før 2021 har de gamle døre og pedaler.

Efter færdselslovens § 81 er der ikke pligt til styrthjelm, når køretøjet har sikkerhedsseler eller er registreret som traktor. Vi anbefaler alligevel altid, at både fører og passager kører med hjelm – uanset hvad, og særligt i terræn.

Yamaha på Sjælland

Yamaha Store Roskilde og Yamaha Service Sorø. Eget værksted begge steder, og hele vejen ind til København.

Kort over Sjælland med Yamaha Store Roskilde (YSR) og Yamaha Service Sorø (YSS)

ÅBNINGSTIDER

SALGSAFDELING

1. Februar t.o.m. 31. Oktober
Mandag - Fredag: 12:00-17:00
Lørdag: Lukket
Søndag: 10:00-14:00
1. November t.o.m. 31. Januar
Mandag - Fredag: 12:00-17:00
Lørdag - Søndag: Lukket
Se alle åbningstider her
© 2024 YSR

Send forespørgsel

Du er altid meget velkommen til at kontakte os, hvis du har spørgsmål eller gerne vil vide mere.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.